Hoppa till huvudinnehåll

Digitaliserad Ekonomi

För att förenkla och effektivisera ekonomin i er avdelning kallar förbundskontoret och Effek in till en kortkurs och genomgång av bokföring, fakturering- och ekonomisystemet Fortnox.

Kravet är att kassören i avdelningen samt att det är önskvärt att det är ordförande också. Om det inte går så skall det vara någon från styrelsen. Max 2 deltagare per avdelning.

Kursen hålls av Nebeyu och Joackim från Effek med medverkan av Annelie Nyberg från förbundskontoret.
Se även till att korrekt uppdrag är registrerat på er via avdelningens sida - annars kommer man inte kunna anmäla sig.

Kursen inleds med gemensam lunch och avslutas dagen efter med lunch.

Datum

-

Sista anmälningsdag

20 mars 2026

Plats

Förbundskontoret

Förtroendeuppdrag

Kursen kräver att du har ett aktivt förtroendeuppdrag inom Pappers.

Visa förtroendeuppdrag

Kassör (Avdelning)
Ordförande (Förbund)
Ordförande (Sektion)
Ordförande (Avdelning)
Ordförande sektion (Avdelning)
Styrelseledamot (Förbund)
Styrelseledamot (Sektion)
Styrelseledamot (Avdelning)
Styrelseledamot (Arbetsgivare)
Vice Kassör (Avdelning)

Ersättning

Uppdragsreglemntet gäller och ni anger i reseräkningen att ni har varit på uppdrag/konferens. för att få förlorad arbetsförtjänst.

Reseinformation

Efter sista anmälningsdag och när ni fått en definitiv plats ska ni kontakta REX-travel för att boka resa ange kostnadsställe 822.


Avbokning

Avbokning sker till forbundet@pappers.se.

Att tänka på

Kallelsen gäller för denna gång övriga avdelningar som inte deltog 2025,. Avd 14 Strömsbruk, Avd 15 Iggesund, Avd 31 Väja
och Avd 106 Vallvik ska inte söka.

Meddelande till deltagare

Boende på Clarion Sign Hotell Stockholm.


QR-kod