Hoppa till huvudinnehåll

Pappers bedömer att löneökningsutrymmet inom massa och pappersindustrin är 4 procent!

Pressmeddelande 4 september 2019

Vi i Pappers verkar inom den internationellt konkurrensutsatta industrin där ca 80 - 90 procent av de produkter som tillverkas i Sverige går på export. Vi bedömer att det finns ett stort utrymme för löneökningar och vi kräver lönelyft i storleksordningen 4 procent.

- Miljardinvesteringar och miljardvinster avlöser varandra och framtidstron inom branschen är stor. Våra medlemmar har stått tillbaka under en längre tid, men nu börjar trycket bland dem bli hårt säger Pappers ordförande Pontus Georgsson!

Vi anser att bolagen är skyldig våra medlemmar pengar och det är dags att betala löneskulden till alla dem som sliter året runt på våra arbetsplatser. Det är tack vare deras jobb, kompetens och lojalitet bolagen drar in sina miljarder.  

Idag på Pappers presskonferens presenterar vi siffror från massa och pappersindustrin inför den kommande avtalsrörelsen. 

Se presentationen från presskonferensen i bifogad pdf fil

Kontakter

Mikael Nilsson
Ombudsman, information/press
Mobil: 0767 88 26 13
E post: mikael.nilsson@pappers.se

Bilagor