Referat från avd. 143:s styrelsemöte 20260429
Påminnelse, avdelning 143 har ett medlemsmöte planerat till den 10 juni klockan 16.30 i Orrviken. Då tänkte vi bjuda på lita att äta och hoppas på att vädret är med oss.
Tisdag 2 juni tänker vi i avd. 143 bjuda på korv. Vi gör på samma sätt som i höstas. Kom och ät en korv och prata med oss.Vi hoppas att vädret är med oss. Vi finns på stora parkeringen. Välkomna.
Nu är vi överens med bolaget om hur löneökningarna ska fördelas. De kommer att betalas ut retroaktivt från 1 april, troligen utbetalning i maj. Förändringar i lokalavtalet diskuteras men troligen handlar det om korrigerande texter och andra anpassningar till verkligheten.
För den som är intresserad finns det tider 13 maj att få en genomgång av Folksam på Pappers expedition. Hör av er till Kristina Sjöblom för mer info om tider.
Jag vill också påminna om att det finns en Läkarvårds- och resekassa för Husums fabriker. Ur den får man tillbaka halva kostnaden för läkarvård upp till högkostnadsskyddet samt 30kr per resa över 10km enkel väg/besök, över 100km enkel väg 60kr/besök. För mera information kontakta Kristina på expeditionen.
Jag vill även påminna om att fråga nya arbetskamrater om de vill bli medlemmar i avdelnig 143, ju fler vi är desto mer kan vi påverka.
Vid pennan Per Jonsson
