 |
| Om skogs- och pappersindustrin |
|
Ändrad: 06/08/2009 |
Inom branschföreningen Sveriges Skogsindustrier finns 80 massa- och pappersföretag samt 260 sågverksföretag. I vårt land är 25 - 30 procent av svensk industri på något sätt relaterad till skogen.
Sverige har massor med skog. Om vi slår ut all skog i Sverige på landets befolkning så får varje innevånare fem skogbeklädda fotbollsplaner.
Skogsindustrin i Sverige sysselsätter ca 100 000 personer och företagen har därutöver 50 000 anställda utomlands. Vi avverkar ca 85 miljoner m3 skog per år. Men tillväxten är högre - ca 100 miljoner m3 per år.
Skog och skogsbaserad industri är en av Europas största industrisektorer som ger sysselsättning och inkomster åt 2,4 miljoner människor i 63 000 företag.
En av de största pappers- och massaindustrierna är SCA som har företag över hela världen. Företaget tillverkar allt från papper och kartong till blöjor och servetter.
Sverige ligger på sjunde plats i världen när det gäller pappersproduktion och fyra i världstabellen för ledande exportörer av massa och papper (1999).
Hemsida
Informationen ovan hittar du på en nya hemsida som heter www.arbetslivskola.info
Hemsidan är ett samarbete mellan nio yrkesnämnder, däribland Pappersindustrins yrkesnämnd.
Det handlar om ett nytt forum för dialog mellan skola och arbetsliv. En informations- och mötesplats för alla som är intresserad av, arbetar med och vill utveckla teknisk utbildning på gymnasienivå och däröver samt informationen till blivande elever.
|
 |